Pierwsza własna prezentacja: „TBD – Performance w bazach Microsoft SQL Server, czyli o co w tym w ogóle chodzi”

Sporo czasu od ostatniego wpisu minęło… ale nie powiem, był to bardzo intensywny czas :) Przede wszystkim zmieniłem w swojej pracy team! Teraz znacznie mniej mam do czynienia z duetem C/C++ a chlebem codziennym jest SQL Server. Nowe tematy, nowe obowiązki, czas zasuwa szybciej niż wcześniej a praca daje sporo zadowolenia :)

Jednym z ostatnich tematów, jakich się podjąłem, jest bycie prelegentem. Na pierwszy ogień poszedł banalny i nieprecyzyjny temat – wydajności baz danych.

Agenda prelekcji była następująca:

Czas trwania: Sądzę, że do 1,5h + potem ewentualna dyskusja
Forma: prezentacja
Poziom: skromne 100
Język prezentacji: polski

Opis:
- definicja performance`u DB, czyli z czym to w ogóle jeść
- narzędzia dotykające problemu, czyli jak tego dotknąć
- jak mierzyć performance, czyli jak to oceniać
- poprawa performance`u, czyli co możemy zrobić w temacie
- być może jakiś bonus, to akurat wyjdzie w praniu J

Prezentacja będzie oparta o Microsoft SQL Server 2008 R2.

Problem pierwszy – ale o czym ja będę gadał…

Performance, wydajność… czy potrzeba bardziej wdzięcznego tematu do prelekcji? Jest przecież tyle informacji, tematów, które można poruszyć. Można pójść w analizę planu zapytania, można pójść w przykazania, co robić a czego nie, a można też i powiedzieć o konfiguracji bazy danych. Temat rzeka a czas ograniczony, do tego sesja na poziomie 100, czyli raczej nie na analizę niuansów…

Ostatecznie wyszedłem z założenia, że moi słuchacze najpewniej mieli do czynienia z bazą danych, ale nikt ich nie uwrażliwiał na kwestie wydajności. Do tego z całą pewnością mają lepszy niż ja background z wykonywania SQLa z poziomu Javy/PHPa/.Net-a. Co za tym idzie postawiłem na podstawowe informacje, ale takie które zainteresują, które nie uśpią, które dadzą do myślenia.

Problem drugi – ale jak ja mam gadać żeby Ci ludzie nie usnęli tylko mnie słuchali…

Banał prawda? Wyjść, powiedzieć i po temacie… chwila, chwila – banał? Niekoniecznie. Na pewno nie dla osoby bez doświadczenia, z niewystarczającą (jak sądzę) liczbą szkoleń z umiejętności miękkich. Co zrobić by ludzie zostali przez 5-10 minut, by nie wyszli po pierwszym slajdzie…

Ostatecznie postawiłem na minimalizm na slajdach, ważne dla mnie było żeby text był czytelny. Slajdy poprzedzielane praktycznymi wstawkami, do których specjalnie w SSMS zmieniłem czcionkę by była bardziej czytelna na rzutniku.

Problem trzeci – ile będzie to wszystko trwało

To był spory problem, testowo przeleciałem slajdy – parędziesiąt sekund, testowo przykłady: zaznacz przykład, F5, wynik, zaznacz kolejny przykład, F5, wynik… lekko ponad minutę.

Ostatecznie poszedłem z obawą że sesję zamknę w 15 minutach, że wejdę, powiem co mam powiedzieć, zejdę, a ludzie będą patrzeć na mnie zastanawiając się po co marnowali czas na przyjście

Problem czwarty – pytania z sali

Czy jeśli wejdę zbyt bardzo w dyskusję z salą to czy nie popłynę z tematem? Czy jeśli dostanę pytanie-nokaut to czy będę w stanie wybrnąć z sytuacji? To czy może ograniczyć dyskusję? Tylko wtedy co z zainteresowaniem uczestników, wszakże zainteresowany słuchacz to aktywny słuchacz?

Ostatecznie stwierdziłem że każdy moment na zadanie pytanie będzie dobrym momentem, każde pytanie jest dobrym pytaniem, na koniec czas na Q&A – słowem pełna interakcja

A jak wyszło?

Myślę że dobrze, zwłaszcza jak na debiut :) Nie spaliłem ani się, ani tematu. Wydaje mi się że wzbudziłem zainteresowanie, było kilka pytań w trakcie, kilka w Q&A. Sesja wraz z pytaniami trwała 1,5 godziny i mam wrażenie że był to dobrze spożytkowany czas.

Minusy, były – a jakże
- spierniczyłem wybór sali, spodziewałem się trochę szerszego grona przez co sala była pustawa,
- miałem przeboje z Profilerem, nieplanowane, nie występujące w testach i ćwiczeniach przed sesją,
- dykcja, sposób prezentacji danych, może i dobór przykładów wymagają poprawy,
ale kurcze udało się! :)

W materiałach możecie znaleźć prezentację z sesji.

 

pozdrawiam,

Podziel się na:
  • Google Bookmarks
  • RSS
  • Dodaj do ulubionych
  • email
  • Facebook
  • Twitter
  • Blogger.com
  • LinkedIn
  • Gadu-Gadu Live